2024 metų spalio 13–18 dienomis Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos III–IV klasių penkiolika mokinių dalyvavo Erasmus+ projekte „Heritage“ (paveldas), Prancūzijoje, Limožo mieste. Gimnazistus lydėjo mokytojos: Aušrelė Damošienė, Inga Jakubonienė , Inga Špokavičienė. Visą savaitę mokiniai gyveno šeimose kartu su prancūzų moksleiviais.
Spalio 13-ą dieną pradėjome ilgą kelionę į Prancūziją. Keliavome autobusu į Rygos oro uostą. Iš Rygos į Paryžių skridome lėktuvu. Pasiekę Paryžių neapsiėjome be nesklandumų, teko ilgai ieškoti autobuso, kuris mus nuvežtų į Limožo miestą. Limožo mieste vidurnaktį mus pasitiko mūsų laukiančios prancūzų šeimos.
Pirmąją dieną mokykloje pradėjome nuo ekonomikos pamokos. Ten gilinome žinias apie Europos Sąjungą ir Euro zoną. Susipažinome su Limožo Leonardo Limosino licėjaus mokykla, mokymo sistema, apžiūrėjome erdves, susitikome su mokyklos net trimis direktoriais. Po pietų mokinai turėjo laisvo laiko, kurio metu galėjo susipažinti su Limožo miestu ir artimiau pabendrauti su savo draugais prancūzais. Paskutinė veikla buvo maisto paveldo pamoka prie „Halles centrales“ miesto turgaus, kur atlikome užduotis susipažindami su ypač gardžiu prancūzų tradiciniu maistu.
Antrąją dieną pradėjome nuo pamokos laboratorijoje. Galėjome rinktis fizikos arba chemijos pamokas. Atlikę įdomius eksperimentus laboratorijoje ėjome į vietinę kepyklą, kur stebėjome, kaip vyksta prancūziško batono (baguette) gamyba. Po pietų dalyvavome ekskursijoje su prancūzų mokiniais ir mokytojais po Limožo miestą, mokiniai pasakojo apie žymias ir reikšmingas miesto vietas.
Trečiąją dieną pradėjome nuo pamokos apie tvarų turizmą. Vėliau buvome išskirtinėje pamokoje - kaniterapijoje su mokyklos augintiniu. Augintinio vardas Napo. Po šios veiklos lankėme Limožo operos teatrą, kur klausėmės Listo ir Šopeno muzikos.
Ketvirtoji diena paliko daugiausia įspūdžių. Dieną pradėjome nuo istorijos, geografijos, geopolitikos, politikos pamokos, kurioje buvome supažindinti ne tik su Limožo kultūra, bet taip pat supažindinome su savąja kultūra bei lankytinomis vietomis Lietuvoje. Po to lankėmės garsioje „Bernardaud“ porceliano gamykloje, kurioje išvydome, kaip yra gaminamas porcelianas, kokios medžiagos naudojamos jam pagaminti. Paskutinė šio projekto lankytina vieta buvo Bonnevalo pilis, kurioje mus pasitiko labai iškalbus bei charizmatiškas gidas. Jis mus supažindino su pilies istorija bei ten gyvenusiais ir vis dar gyvenančiais asmenimis. Vakare visi Erazmus+ dalyviai dalyvavo bendrame susirinkime, kuriame ragavo vienas kito gamintas ir atsineštas vaišes. Mokiniai poromis pristatė visas projekte nuveiktas veiklas savo šeimoms ir mokytojams.
Paskutiniąją projekto dieną užbaigėme trumpu testuku apie visas per savaitę nuveiktas veiklas ir įgytas žinias, už tai mokiniai gavo prizų. Gaila, bet teko atsisveikinti su savo prancūzais, tačiau mes jau laukiame jų atvykstant į svečius 2025–ųjų metų balandžio mėnesį. Po atsisveikinimų prasidėjo ilga kelionė atgal į Pasvalį.
Dalyvavimas Erasmus+ projekte „Heritage“ (paveldas) Limožo mieste buvo itin vertinga ir įvairialypė edukacinė patirtis mokiniams ir mokytojams. Beveik savaitę trukęs projektas suteikė galimybę mokiniams praplėsti savo kultūrinį akiratį, gilinti žinias apie Europos Sąjungą, Euro zoną, tvarų turizmą bei vietinius prancūzų amatus, tokius kaip porceliano gamyba ir tradicinių kepinių ruošimas. Susipažinome su jų švietimo sistemos skirtumais, t. y. jų pamokos prasideda 8 val. ryto ir baigiasi tik 18 val. vakare. Dalyvavimas pamokose ir praktinėse užduotyse padėjo mokiniams integruotis į Prancūzijos švietimo sistemą bei patirti jų mokyklos kasdienybę. Be to, gyvenimas prancūzų šeimose skatino kultūros, naujų pažinčių ir kalbos įgūdžių lavinimą. Tikrai galime teigti, kad prancūzai labai malonūs ir svetingi žmonės.
Atnaujinta: 2024-12-21